fbpx

Darmowa wysyłka na terenie Polski od 500 zł

Fascynacja starożytnym Egiptem inspiracją najnowszej kolekcji 26.04.2021

5500 – 3000 p. n. e. i dziś, czyli 26.04.2021. Co znaczą te dwie daty. Pierwsza to czasy trwania Starożytnego Egiptu, ta druga to dzień premiery najnowszej kolekcji Anki Krystyniak. Co je łączy? Bez starożytnego Egiptu tej kolekcji by po prosu nie było.

Fascynacja symbolami i ich znaczeniem to jeden z fundamentów biżuterii projektowanej przez Ankę Krystyniak. Tym razem Anka sięga do korzeni – starożytnego Egiptu. To jedno z kluczowych miejsc dla narodzin symboliki i jej interpretacji. Jego tajemnice, bogactwo, magia i symbole.

Starożytny Egipt w interpretacji Anki Krystyniak obrazują trzy hasła:

  • ŻYCIE JAKO WIECZNOŚĆ
  • ENERGIA JAKO RUCH
  • ZNACZENIE JAKO NARRACJA

W kulturze starożytnego Egiptu nie ma odejścia, jest przejście. Nie ma końca, bo koniec jednego jest początkiem czegoś innego. Za światem stoją zaświaty, za życiem tu, jest życie tam. Wszystko jest wiecznością i ciągłą zmianą.

Ta zmiana to ciągły ruch.  Cała energia jest ruchem. Nieustającym ruchem. Nawet statyczne terminy, takie jak bezpieczeństwo, ochrona, zdrowie – one są rozumiane jako ruch, jako dynamika, aktywność.

Narracje i ich splot. Tu nic nie jest jednym słowem. Każde znaczenia jest opowieścią, a te opowieści przenikają się, splatają, oplatają siebie nawzajem.

Kolekcję tworzą naszyjniki, kolczyki oraz pierścienie. Symbole: Oka Horusa, Krzyża Ankh, Pierścienia Shen, Skarabeusza czy Solejki. Wszystkie one to ucieleśnienie ciągłego trwania, nieustającego ruchu – a mówienie o nich to zawsze opowieść. I tak Oko Horusa – to strażnik bezpieczeństwa i zdrowia, Krzyż Ankh – to życiodajne ramiona, Pierścień Shenwieczna ochrona, Skarabeusz – nieustający ruch, czyli stały rozwój, Solejka – promienie dobra. Aby ta alchemia była pełna Anka wplata w nią także kamienie: zielony agat – kamień równowagi i rozwoju, oraz czaroit – kamień szczerego widzenia świata i siebie, który codzienność przenika boskością.

UŻYWAMY PLIKÓW COOKIE, ABY ZAPEWNIĆ CI NAJLEPSZE KORZYSTANIE Z INTERNETU. KONTYNUUJĄC KORZYSTANIE Z NASZEJ STRONY ZGADZASZ SIĘ NA NASZĄ POLITYKĘ PRYWATNOŚCI